Lokum Tarihçe

lokummDünyaca tanınmış Türk Lokumu, 1000 yılı aşkın bir tarihi geçmişe sahip olmakla birlikte, gerçek kimliğine, mükemmel kıvamına ve muhteşem damak tadına Osmanlı İmparatorluğunun mutfağı ile ulaşmıştır. “Şelale” markası, bu geleneksel damak tadını gerçek Türk lokumu olarak günümüze kadar taşımanın gururunu duymaktadır.  Son derece titiz hijyenik şartlarda ve tümüyle doğal malzemeler kullanılarak üretilen gerçek Türk Lokumu size ve sevdiklerinize unutamayacağınız lezzetler sunuyor. Lokum, Su, şeker, nişasta kullanılarak yapılan bir tatlıdır. Lokum doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olup, pek çok yararının olduğu bilinmektedir. Başta cilt hastalıkları sivilce akne yara gibi rahatsızlıklar, böbrek ve idrar yolu hastalıklarında, sindirim sistemi hastalıklarında lokumun iyileştirici özellikleri olduğu bilinmektedir.

Lokum Anadolu’da 15. yüzyıldan itibaren bilinmeye başlamış ve özellikle 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı’da popülarite kazanmıştır. Lokumun Avrupa’daki popülaritesi ise, İngiliz bir seyyahın İngiltere’ye ilk lokumu götürerek orada “Turkish Delight” (Türk Lezzeti) olarak tanıttığı 18. yüzyıla dayanır.

Lokumun ilk seri üretimi 1777 yılında bal ve meyve şurubunun un ile karıştırılması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu seri üretim süreci 17. yüzyılda rafine şeker ve nişastanın icadı üzerine üretim ve tat açısından değişikliğe uğramıştır.